2014 ARCHPORT
info@archport.cz
kreativní přístav. creative port.
Dům Vinoř
studie


Místo: Vinoř, Praha, ČR
Projekt: 2013-14
Užitná plocha: 203 m²
Zastavěná plocha: 132 m²
Plocha pozemku: 663 m²

Dům ve Vinoři byl postaven                 v šedesátých letech  v blízkosti lesa     na pozemku s krásnou zahradou tvořenou vzrostlými stromy a keři.      V roce 2013 získali objekt noví majitelé, kteří se ho rozhodli zrekonstruovat a přizpůsobit svým představám.

Objekt se suterénem, přízemím, podkrovím a malou vstupní verandou na severní straně směrem do ulice takřka plně splňoval představy o jejich novém bydlení.  Jediným nedostatkem byla absence velkého, otevřeného prostoru sloužícího současně jako kuchyně, jídelna, pracovna a obývací pokoj.     V rámci stávajícího objektu však nebylo vytvoření velkého prostoru       z konstrukčních a kapacitních důvodů možné.

Odpovědí na tento požadavek se stala přístavba při jižní fasádě objektu směrem do zahrady.  Jednoduchá hmota s pultovou střechou, s podlahou 20 centimetrů nad terénem navazuje přímo na objekt. Důvodem pro zvolené hmotové řešení byla snaha vytvořit   v interiéru nový velkorysý prostor s vysokým stropem, ale současně nezakončit přístavbu směrem do drobné zahrady přehnaně vysokým průčelím.

V interiéru navazuje přístavba          na prostory stávající kuchyně a obývacího pokoje. Nově bude přístavba s těmito místnostmi propojena v jeden hlavní, velký, obytný prostor s dvěma výškovými úrovněmi. Hranici mezi přístavbou a zahradou bude tvořit velkorysé pět a půl metru široké posuvné okno, za kterým navazuje na obytný prostor krytá venkovní terasa.

Zbytek objektu nedoznává razantnějších dispozičních změn.       V suterénu bude umístěno technické zázemí, posilovna, šatna a sklady.     V prvním podlaží bude vyjma obytného prostoru i ložnice rodičů a sociální zázemí. V podkroví budou dvě ložnice dětí a jejich vlastní sociální zázemí.