2014 ARCHPORT
info@archport.cz
kreativní přístav. creative port.
Dům v Náletu
rodinný důmDříve než samotný dům byl na po-zemku utěšeně prosperující lesík drobných bříz - „nálet“. Tento fakt dal domu nejen název, ale byl i kontex-tem, do kterého jsme chtěli dům začlenit.

Jednoduchá hmota domu, jehož proporce v příčném řezu vychází ze čtverce, je záměrně situována v seve-rovýchodní části pozemku, aby před domem zůstalo maximum plochy orientované na jih. Byť dům zvenku působí jako ryze dvoupodlažní, jeho hlavní místnost - obývací pokoj - je otevřen přes dvě podlaží. Díky tomuto velkorysému řešení a orientaci vůči třem světovým stranám nabízí nespočet v průběhu dne, proměnli-vých, světelných atmosfér. Obývací pokoj doplňuje v přízemí koupelna, ložnice a technické zázemí. V druhém patře přístupném přes schodiště v obývacím pokoji se nachází ložnice s koupelnou a samostatná toaleta.

Dům byl záměrně koncipován tak, aby jeho velikost, celková proporce, ale i rozměry okenních a dveřních otvorů byly v souladu s řádem dřevěné konstrukce objektu. K zjem-nění výrazu domu a jeho přirozenému začlenění do kontextu vzrůstajících bříz byla úmyslně zvolena dřevěná fasáda. Výrazným prvkem jižní fasády je posuvný, stínící panel, který se uplatní nejen jako plně funkční prvek, ale dotváří i celkový výraz domu.

Součástí domu je venkovní kryté stání pro dva osobní automobily spojené se zahradním domkem.
Místo: Křenice u Prahy, ČR
Projekt: 2011-12
Realizace: 2012-14
Užitná plocha: 90 m²
Zastavěná plocha: 76 m²
Plocha pozemku: 1148 m²